Návod k údržbě dřevěných a čalouněných částí

Naolejované masivní dřevo je snadno udržovatelné.

Denní čištění nábytku z masivního dřeva se provádí pouhým otřením suchým, případně vlhkým, ale ne mokrým, hadříkem. Nepoužívejte prosím žádné hadříky z mikrovláken, neboť tyto mohou způsobit jemné škrábance.

Lehčí znečištění se dá lehce odstranit vlněným hadříkem a speciálními nábytkovými mýdly. Pro Váš hodnotný nábytek z masivního dřeva nepoužívejte prosím nikdy domácí čističe rozpouštějící tuk nebo dokonce čističe s horkou párou, neboť  mohou poškodit strukturu dřeva. Takto by byl trvale zničen vzhled povrchu dřeva!

Silnější znečištění, které se nedá odstranit pouze jednoduchým otřením, můžete u naolejovaného nábytku odstranit jemným smirkovým papírem, což u lakovaných povrchů není možné. Pracujte prosím vždy ve směru vláken. Následně je třeba tato osmirkovaná místa ošetřit vhodným olejem. Místa, která jsou zavlhčená, mohou být ošetřena nejdříve až po jejich úplném proschnutí.

Škrábance můžete u naolejovaných nábytkových dílů odstranit smirkovým papírem tak, aby škrábance již nebyly vidět. Měli byste vždy brousit větší plochu kolem škrábance, aby nevystoupily případné barevné rozdíly. Pracujte prosím vždy ve směru vláken. Brusné zbytky opatrně odstraňte a naneste sytě vhodný olej nebo vosk. Přibližně po 15 minutách setřete hadříkem, který nepouští vlákna, potom přeleštěte.

Také důlky se dají často u naolejovaných nábytkových dílů odstranit. Zbruste tyto smirkovým papírem, položte na ně vlhký hadřík a tlačením hladítkem odstraňte tyto díry – dřevo nabobtná a díry zmizí. K odstranění popálenin musí být hadřík dostatečně vlhký. Vždy dávejte prosím pozor na to, aby hladítko nikdy nepřišlo do přímého kontaktu se dřevem. Ošetřit příslušná místa olejem nebo voskem podle výše popsaného postupu nejdříve až po úplném vysušení dřeva.

Vaše nábytkové díly můžete ošetřit a oživit cca 1-2 krát ročně, a to vhodným přírodním olejem (lněný olej). Ochrana bude obnovena a Váš nábytek získá opět hedvábný lesk a svěží vzhled a bude vypadat zase jako nový. Vždy byste měli povrchové díly obrušovat jen lehce a prostředek pro údržbu nanášet opravdu šetrně a po vysušení vyleštit vlněným hadříkem.

S touto přírodní povrchovou ochranou je dřevo antistatické, a proto přitahuje málo prachu. Je to přednost, která je důležitá pro stále narůstající počty alergiků. Takové ošetření povrchu je jako nějaká impregnace, kdy dřevo zůstává s otevřenými póry a může dále dýchat.

Čištění čalouněných dílů

Čalouněné části jsou vyrobeny z čisté střižní vlny nebo z recyklovaného polyesteru. Čalounění je vhodné pravidelně jemně vysát, popř. profesionálně provést tzv. suché čištění. Alternativně je možné utřít vlhkým bavlněným hadříkem.